Instrukcja obsługi podpinki do hamaka GLOW – wstęp.

Instrukcja obsługi podpinki do hamaka GLOW.
Podpinka czy inaczej otul do hakama – to ultralekka, puchowa kołdra opinająca hamak od spodu by zapewnić urzytkownikowi komfort cieplny.
Nazwa modelu (np. GLOW -12C, GLOW -2C etc.) wskazuje jej temperaturę komfortu.

Otule do hamaka GLOW zaprojektowaliśmy z myślą by każdy detal, począwszy od doboru właściwej ilości puchu poprzez zastosowaną tkaninę zewnętrzną, aż do zacisków z tworzywa sztucznego był jak najlżejszy przy zachowaniu pełni swej funkcjonalności. Wszystkie elementy połączone są w taki sposób, by podczas zawieszenia podpinki nie trzeba było używać siły. Dzięki takiemu podejściu nasze podpinki puchowe cieszą się w pełni zasłużoną opinią jednych z absolutnie najlżejszych na rynku. Konsekwencją takich założeń konstrukcyjnych jest brak naddatkowych wzmocnień czy niedoszacowanych wytrzymałości.

Bezpieczeństwo i regulacja.

Bezpieczeństwo użytkowania oraz regulację podpinki zapewnia system zawieszenia zbudowany z gumowch expandorów. Mają one za zadanie przejąć ewentualne naprężenia powstałe podczas użytkowania. W wypadku gdy naprężenia bądź siły działające na podpinkę są większe aniżeli możliwości rozciągania expandorów, elastyczna linka expandora wyślizgnie się z uchwytu haczyka. Jest to ostatni sygnał i przewidziany sposób ochrony podpinki przed uszkodzeniem. W ten sposób haczyki z tworzywa sztucznego znajdujące się na końcach expandorów pełnią funkcję bezpieczników.
Wsunięcie końca expandora z powrotem w haczyk jest banalnie proste – należy podnieść klapkę na wierzchniej stronie haczyka, wsunąć koniec expandora w szczelinę powstałą pomiędzy klapką a główną częścią haczyka i zamknąć klapkę. Nie należy doprowadzać do sytuacji, gdy koniec expandora wyślizguje się z haczyka – oznacza to, że siły i naprężenia działające na podpinkę są zbyt duże i mogą powodować jej uszkodzenie nieobjęte gwarancją.

Niezależnie od najwyższej staranności wykonania oraz zastosowanych zabezpieczeń produkty z kategorii ultra light są ze swej natury delikatniejsze i wymagają większej uważności aniżeli pozostały sprzęt.

Instrukcja obsługi podpinki do hamaka GLOW™

  1. Wyjmij podpinkę z worka, strzepnij go by puch łatwiej się rozprężał.
  2. Rozłóż underquilt zgodnie z planowanym kierunkiem spania wewnątrz rozwieszonego uprzednio hamaka.
    Węższy koniec przewidziany jest do osłony nóg, szerszy zaś do osłony barków i głowy.
  3. Zaczep napinacze znajdujące się na ekspandorach o pętle znajdujące się w rogach underquilta.
  4. Przełóż ekspandory przez karabinki łączące hamak z liną / taśmą mocującą.
  5. Wyreguluj długość ekspandorów przesuwając napinacze tak, by ekspandory były naprężone lecz jeszcze nie pracowały.
  6. Przełóż underquilt pod hamak. Dno underquilta powinno wisieć trochę powyżej dna hamaka (około 10 cm).
  7. Wyreguluj kształt podpinki ściągaczami znajdującymi się na jego końcach.
    Z reguły, po prostu wystarczy ściągnąć je do połowy.
  8. Ułóż się w hamaku i wyreguluj underquilt tak by delikatnie opinał hamak.
    Regulacja polega na wybraniu bądź poluzowaniu ekspandorów nad głową.
    – Napinanie polega na pociągnięciu końca ekspandora (po jego puszczeniu napinacz zablokuje go w zadanym położeniu).
    – Luzowanie polega na delikatnym podniesieniu końca napinacza co powoduje przesuwanie się ekspandora (puszczając napinacz ekspandor zostanie zblokowany w zadanej pozycji).- ewentualnie popraw ściągacz znajdujący się za głową tak by underquilt delikatnie opinał hamak od spodu

Instrukcja obsługi podpinki do hamaka jako śpiwór/topquilt.

Gdy chcesz spać na materacu, underquilt z powodzeniem pełnić może funkcję śpiwora/kołdry turystycznej.
Nazwa modelu w tym wypadku wskazuje temperaturę graniczną tzw. limit
Pamiętaj by materac spełniał odpowiednie parametry termiczne.

  1. Wyjmij underquilt z worka i strzepnij go by puch łatwiej się rozprężał.
  2. Stwórz osłonę na stopy. W tym celu zaciśnij ciasno ściągacz underquilta od strony nóg.
  3. Zawiąż ekspandory wokół materaca tak by były lekko napiete.
    Pamiętaj by węzeł znajdował się od spodu lub z boku materaca.
  4. Przesuń jeden ekspandor mniej więcej na połowę materaca, drugi na wysokość kolan.
  5. Stwórz przestrzeń na nogi. W tym celu zbliż do siebie napinacze ekspandora znajdującego się na wysokości kolan. Następnie wepnij je w linki znajdujące pomiędzy kanałami na brzegach underquilta.
  6. Połóż się wkładając nogi w powstałą przestrzeń.
  7. Zwiąż ze sobą pętle na rogach underquilta od strony głowy.
    Przełóż głowę przez powstały otwór.
  8. Ściągnij ściągacz pod szyją tak by było Ci komfortowo.
    W ten prosty sposób powstanie osłona twoich ramion.
  9. Rozsuń napinacze drugiego ekspandora na szerokość ciała. Gdy jest szczególnie zimno, możesz zbliżyć napinacze do siebie dzięki czemu kołdra będzie mocniej opatulać. Uzyskasz komfort cieplny zbliżony do śpiwora.
  10. Zaczep linki znajdujące pomiędzy kanałami na brzegach underquilta o napinacze znajdujące na ekspandorze w połowie materaca.
  11. Linki zaczepione o ekspandory będę luźno pracować w czasie Twojego snu utrzymując tak powstały śpiwór i Ciebie we właściwym miejscu.

Podpinka do hamaka GLOW może pełnić funkcję po prostu kołdry.

Otul do hamaka pakuje się do worka o podwójnym stopniu kompresji. Po upchaniu go do worka można zaciągnij otwór worka. Po chwili wepchnij go do dolnej częsci i dodatkowo skompresuj o około 30%.

Uwaga;

  • W wypadku gdy underquilt jest dłuższy czas nie używany, przechowuj go w formie rozłożonej (np. po prostu jako kołdry w domu)
  • Underquilt działa najlepiej gdy delikatnie opina hamak. Nie napinaj ekspandorów ani ściągaczy zbyt mocno.
  • Temperatura komfortu underquilta zakłada przykrycie się od góry śpiworem bądź topquiltem o analogicznych parametrach.
    Więcej o temperaturze komfortu przeczytaj koniecznie tutaj!
  • Przed wyjazdem przetestuj swój underquilt w kontrolowanych warunkach
  • Osłoń miejsce spania od deszczu i wiatru (np. thermo-tarpem)

Z dobrych praktyk spania w terenie:

  • Rozgrzej się i zjedz coś przed snem
  • Wysikaj się (wstawanie w nocy sprzyja wychładzaniu)
  • Załóż suche ubranie w tym czapkę do snu
  • Nie zakrywaj ust i nosa underquiltem
  • Nie pij alkoholu przed snem

Instrukcja obsługi podpinki do hamaka GLOW™ – Czyszczenie

Zasada 1
– Czym rzadziej pierzesz tym dłużej puch zachowa pełnię swoich właściwości.

Puch podobnie jak pierze i pióra szczególnie ptaków wodnych, posiada naturalną cienką warstwę tłuszczu, który zabezpiecza przed nadmiernym nasiąkaniem i poprawia jego właściwości termiczne. Pranie może z czasem zniszczyć tą warstwę.
Jeśli możesz poprzestać na przetarciu zabrudzonej powierzchni underquilta (czy śpiwora) wilgotną szmatką lub gąbką to poprzestań na tym. Oczywiście po długim użytkowaniu pot i brud będą wymagały gruntownego odświeżenia.

Zasada 2
– Oddaj do specjalistycznej pralni.  Twój sprzęt będzie czysty a ty zachowasz gwarancję.

Produkty puchowe takie jak śpiwory czy podpinki hamakowe najbezpieczniej jest oddać do profesjonalnej pralni, która specjalizuje się w praniu rzeczy puchowych. Mamy wtedy gwarancję że proces prania i suszenie odbywa się we właściwej temperaturze i właściwy sposób, zaś środki piorące użyte zostały we właściwym stężeniu zgodnie z rekomendacją producenta.
Unikniesz w ten sposób wielu pułapek które mogą zrobić więcej złego niż dobrego.
Per saldo ta opcja zaoszczędzi Ci sporo czasu i nerwów o czym poniżej.
Nie zawsze jednak jest to możliwe.

W związku z tym poniżej znajdziesz ogólne zalecenia na wypadek konieczności prania w pralce lub ręcznie.

UWAGA!
Nie bierzemy żadnej odpowiedzialności za efekt samodzielnego prania.
Problemy, które może spowodować samodzielne pranie nie są objęte gwarancją.

Pranie produktów puchowych w pralce

Pamiętaj by przed praniem oczyścić pralkę z dotychczas stosowanych detergentów i prać wyłącznie w dedykowanych środkach piorących. Zalecamy używania np  Uniwersal Down Wash, Grangers Down Wash czy Nikwax Down Wash zgodnie z podaną instrukcją.
Domowe środki piorące są zbyt agresywne i niszczą one naturalną warstwę tłuszczu który chroni puchu przed wilgocią jak i niszczy sztuczną osłonę w puchu hydrofobowym.
Zanim umieścisz produkt puchowy w pralce dobrze jest byś go zanurzył w letniej wodzie jeszcze gdy jest jeszcze w worku kompresyjnym. Dzięki temu łatwiej go zamoczysz gdyż przestrzenie puchu nie są jeszcze wypełnione powietrzem. Przed włożeniem do pralki wyjmij go z worka i mokry włóż do bębna.
Uruchom program zgodny z przepisem prania. Zwykle będzie to program delikatny, 30 stopni, minimalne wirowanie. Jeżeli podpinkę (czy śpiwór) będziesz suszyć w suszarce bębnowej, pamiętaj by użyć zestawów ze specjalnymi piłeczkami które dodatkowo rozbijają zbrylenia puchu podczas suszenia. W sytuacji awaryjnej gdy nie ma możliwości zastosowania dedykowanych piłeczek można użyć np. piłeczek do ping ponga lub piłki np. tenisowe. Po delikatnym odwirowaniu dodaj piłeczki do rozbijania zbryleń puchu i ustaw suszenie na 1 godzinę. Po tym czasie  wyciągnij podpinkę roztrzep ją, i wstaw na kolejną godzinę do suszenia. Powtarzaj ten proces przez kilka godzin aż do pełnego wyschnięcia under quilta. Gdy podpinka jest już sucha sprawdź dokładnie czy nie pozostały jeszcze jakieś zbrylenia. Jeśli zbrylenia powstały to delikatnie rozdziel je palcami.
Jeśli nie masz możliwości wysuszenia w pralce zrób to zgodnie z zaleceniami opisanymi w praniu ręcznym.

Pranie ręczne produktów puchowych

Ręczne pranie rozpocznij od zanurzenia spakowanej w worek kompresyjny podpinki  (śpiwora, kurtki) w wodzie o temperaturze do 30 stopni. Woda o temperaturze 25-30 stopni to woda ciepła (nie gorąca), jeśli masz wątpliwości co do temperatury to dolej zimnej. Bezpieczniej dla Twojego puchu jeśli woda będzie za zimna niż za ciepła.
Podpinka powinna być zanurzona w worku kompresyjnym dzięki czemu szybciej woda przeniknie przez całe wnętrze pranego sprzętu i zaoszczędzimy sporo czasu usuwając powietrze spomiędzy przestrzeni puchu.

Następnie dodaj odpowiednią ilość preparatu (według wskazań producenta) do prania rzeczy puchowych (Pamiętaj by nie używać zwykłych środków piorących).
Mokrą podpinkę (śpiwór, czy kurtkę) wyciągamy z worka i delikatnie wygniatamy, uważając by nie rozerwać pranych rzeczy. Wodę z detergentem można wymienić w trakcie prania.

Po wypraniu w dedykowanym detergencie, płuczemy ją w dużej ilości letniej wody. Płucz i wygniataj, aż woda po płukaniu przestanie się pienić. To z reguły dość długi proces szczególnie gdy woda jest miękka. Takich cykli płukanie+ wygniatanie może być nawet kilkanaście. Po starannym wypłukaniu wyciskamy wodę rolując i wyciskając podpinkę. Pamiętaj by podpinki nie wyżymać i nie wykręcać gdyż grozi to rozerwaniem materiału wierzchniego.

Suszenie produktów puchowych

Suszenie po praniu ręczne jest proces który może trwać kilka dni i wymagający częstych interwencji.
Podpinkę podobnie jak śpiwór suszymy poziomo w ciepłym i przewiewnym miejscu – najlepiej na suszarce.
Dzięki suszeniu na suszarce powietrze ma dostęp zarówno do góry jak i od spodu dzięki czemu suszenie trwa znacznie krócej.
Pamiętaj by cała powierzchnia była na jednym poziomie, zmniejszy to ilość zbryleń puchu. Produkty puchowe wymagają częstego przekręcania z jednej na drugą stroną i wygniatania podobnego do tego co robimy podczas prania. Wygniatanie i roztrzepywanie zapobiega zbrylaniu puchu i przywraca jego pierwotną sprężystość. Wygniatając zwróć uwagę na zbite kulik puchu rozdziel puch delikatnie palcami a szczególnie oporne delikatnie rozetrzyj. Proces ten jest żmudny i trwa zwykle kilka dni.

UWAGA!
Nie bierzemy żadnej odpowiedzialności za efekt samodzielnego prania.
Problemy, które może spowodować samodzielne pranie nie są objęte gwarancją.