Porady

Pogoda praktycznie

Pogoda – chyba najbardziej kapryśny towarzysz podróży, od którego jednak tak wiele zależy… udany czas, komfort w końcu bezpieczeństwo. Tego towarzysza trudno przebłagać (choć niektórzy próbują) ale można z powodzeniem przewidywać jego humory.

W dzisiejszych czasach jedną z lepszych (a z pewnością łatwiejszych) metod jest… prognoza ze smartfona :-) no i przede wszystkim pozostanie w domu. Camping przed telewizorem/komputerem gwarantuje w miarę znośną temperaturę i wilgotność (a już ekran + klimatyzator mmmm.. pełna wolność ;-) ) stałą pogodę – bezchmurny sufit i widoki z ekranu – palce lizać (z soli po chipsach)… Takie lizanie cukierka przez szybę.

Dla tych jednak którzy wolą życie w realu, kilka praktycznych informacji, mniej i bardziej znanych – jak przewidywać pogodę.

Najogólniej rzecz ujmując mamy do wyboru spadek bądź wzrost ciśnienia (front wyżowy lub niżowy) i konsekwencje tych zmian:

Wyż – dobrze – ładna pogoda

Niż – źle – brzydka pogoda

obserwujemy nieboNadchodzące zmiany pogody możemy przewidzieć obserwując 4 żywioły:

Powietrze

Powietrze – czyli wiatr i chmury chyba to najważniejsze wskaźnik/i, więc najpierw zamknij oczy, ustaw się twarzą do wiatru i wciągnij powietrze (przez nos) – pamiętaj rzecze BUSHMEN – „kwiaty najbardziej pachną przed burzą” . Potem spójrz w niebo – im jaśniejsze chmury/gwiazdy, tym lepsza będzie pogoda.

  • Jeśli kwiaty pięknie pachną a niebo jest cudownie niebieskie – to znaczy że masz dobry nastrój :-) (to też z wielkiej księgi BUSHMENA).
  • Zapach- w raz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego rośliny (ale również kompost, bagno itd.) łatwiej uwalniają substancje lotne. Z drugiej strony przy niskim ciśnieniu zapachy są bardziej intensywne. Spadek ciśnienia zapowiada deszcz.
  • Gwiazdy (OK. i planety) – Jeżeli gwiazdy silnie migoczą ( światło gwiazd przybiera kolor czerwony lub niebieski) oznacza to, że nadciąga niż i nastąpi pogorszenie pogody. Stały (lecz nie silny), biały kolor gwiazd oznacza utrzymanie się dobrej pogody.

Na szczególną uwagę zasługują:

  • Słońce – Czerwień słońca – o zachodzie – pogoda, o wschodzie słońca – zmiana frontu na niżowy.
  • Księżyc – jest jeśli wokół niego tworzy się charakterystyczna poświata (tzw. halo albo inaczej lisia kita) oznacza to pogorszenie pogody.

Chmury – długi i trudny temat (na oddzielny kurs meteo) – ale zasada – im wyżej chmury na niebie (wyższe ciśnienie), tym lepsza będzie pogoda jest prosta i sprawdzona (choć jeszcze bardziej słoneczną pogodę zapowiada.. brak chmur). Chmury niskie (o niskiej podstawie – mają ciemne zabarwienie) i raczej zwiastują pogorszenie pogody. Ciekawostką pewną jest, że w zimie zachmurzone niebo w nocy zwiastuje… ocieplenie w dzień.

Wiatr – Obserwując kierunek wiatru i jego zmienność można wnosić o nadchodzących zmianach pogody (podobnie jak w wypadku chmur – długi temat na kursie meteo).

W Polsce generalnie fronty atmosferyczne wędrują z zachodu na wschód. Wiatr we frontach wieje następująco: front wyżowy – zgodnie z ruchem wskazówek zegara we froncie wyżowym zaś w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara we froncie niżowym. (tylko kto to pamięta i bada będąc „w terenie”?)

Można w przybliżeniu określić ogólny kierunek zmian pogodowych na podstawie kierunku wiejącego wiatru:

  • Jeśli barometr “spada” – idzie niż:
  • Jeśli barometr “idzie w górę” – nadchodzi wyż:

Ponadto:

  • Stały wiatr zachodni podczas niepogody wróży jej utrzymanie się.
  • Gwałtowna zmiana kierunku wiatru, który wiał kilka dni niezmiennie zapowiada pogorszenie się pogody.
  • Silny wiatr w czasie opadu jest zapowiedzią jego końca, natomiast zanik wiatru wieczorem i budzenie się go po wschodzie Słońca oraz regularność bryz (tylko na wybrzeżu) są znamionami dobrej pogody.
  • Jeżeli wiatr nasila się wieczorem i utrzymuje przez całą noc, oznacza to, że będzie deszczowo i chłodno.
  •  Jeżeli podczas długotrwałego deszczu prędkość wiatru wyraźnie wzrasta, oznacza to że deszcz zanika.

 Woda

  • Prosta zasada – jest rosa – będzie ładna pogoda, nie ma rosy – będzie deszcz.
  • Tęcza to znak zmiany (a nie LGBT) – jeśli nie ma deszczu – to znaczy, że nadchodzi (szczególnie jeśli tęcza pojawia się od strony z której wieje wiatr), jeśli w pojawia się czasie deszczu oznacza, że w ciągu kilku chwil przestanie padać.
  • Jeśli spadające krople (do kałuży) tworzą pęcherzyki powietrza oznacza to, że burza już się kończy (choć zupełnie nie wiem czemu tak jest).

Ziemia

Czyli zachowanie zwierząt – przy pogarszającej się pogodzie:

  • Ptaki (jaskółki) latające nisko nad ziemią. Bezpośrednio przed burzą – cichną.
  • Owady mrówki, pszczoły wracają do gniazd (mrowisk/uli). Jeżeli pszczoły latają stosunkowo blisko ula oznacza to, że będzie padało nie wcześniej niż za dwie godziny. Natomiast jeżeli pszczoły znajdują się w ulu (nie latają wokół) oznacza to, że będzie padać w przeciągu dwóch godzin.
  • Ślimaki pełzną w górę (na drzewa , kamienie itd.).
  • Krowy – zazwyczaj kładą się na ziemi i skupiają się w grupy.
  • Jeżeli pies śpi zwinięty w kłębek nastąpi pogorszenie pogody. Natomiast jeżeli śpi na grzbiecie, będzie ciepło (no chyba że śpi na naszym łóżku – wtedy śpi, jak mu wygodnie).

Ogień

Gdy dym (np. z ogniska) unosi się w górę (w miarę jak mu wiatr pozwala) – oznacza to wysokie ciśnienie i ładną pogodę – jeśli ku ziemi, oznacza to, że wkrótce będzie padać.

Z powyższych wskazówek wynika dość jednoznacznie, że najistotniejszym wskaźnikiem zmian pogody jest zmiana ciśnienia.

Warto więc przebywając np. kilka dni w jednym miejscu zbudować sobie prosty barometr.

To zaskakująco łatwe – potrzebujemy przeźroczystą butelkę, o sztywnych ściankach (najlepiej szklaną) i wody w okolicy (np. rzeka, kałuża, miednica itd.).
Napełniamy butelkę do, mniej więcej, połowy wodą.
Zatykamy ją (np. palcem) i odwracamy do góry dnem.
Umieszczamy ją w zbiorniku wodnym i otwieramy butelkę.
Ustawiamy tak butelkę by stała pionowo (do góry dnem) a woda z butelki mogła się swobodnie mieszać z wodą w zbiorniku (należy zwrócić uwagę by butelka nie została zatkana,… dnem).
Zaznaczamy gumką (albo np. plastrem) aktualny poziom wody w butelce – czyli aktualne ciśnienie.
Jeśli ciśnienie atmosferyczne wzrośnie – poziom wody w butelce się podniesie, jeśli spadnie – opadnie.
Proste? – proste!

Dodaj komentarz