Porady

Dlaczego tarp to podstawowy element ekwipunku bushcraftowego?

Tarp, czyli płachta biwakowa wodoodporna, trwała i wszechstronna, stanowi nieodłączny element ekwipunku każdego pasjonata bushcraftu. To proste, a zarazem niezwykle uniwersalne narzędzie, które odgrywa kluczową rolę w życiu każdego bushcraftowca. I chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się zwykłym kawałkiem materiału, to odgrywają one znaczną rolę w dziedzinie survivalu i przygód na świeżym powietrzu.

Na rynku dostępnych jest wiele tarp biwakowych, a wybranie tej odpowiedniej może być problematyczne… zwłaszcza jeżeli jesteś początkującym survivalowcem. Ale spokojnie! Przygotowaliśmy specjalistyczny poradnik, dzięki któremu poznasz najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem. Sprawdź, dlaczego tarpy turystyczne są uważane za jeden z podstawowych elementów wyposażenia bushcraftowego, jak można je wykorzystać i co właściwie wyróżnia tarp thermo? Zapraszamy!

Tarpy biwakowe a namioty — różnice i podobieństwa

Namiot i tarp biwakowy to właściwie dwie najpopularniejsze opcje nocowania podczas wypraw survivalowych. Oba służą do zapewnienia schronienia w warunkach terenowych, jednak różnią się znacząco pod względem konstrukcji, funkcjonalności i praktycznych zastosowań.

Namiotów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Są znane od lat, a ich obsługi uczyłeś się zapewne już na szkolnych wycieczkach, lub harcerskich wyprawach. To proste, a przy okazji wygodne rozwiązanie, jednak ich montaż bywa czasochłonny, a waga i gabaryty namiotów mogą sprawić trudności podczas dłuższych wędrówek.

A jak ma się sprawa w przypadku tarpów?

Przede wszystkim, to lżejsze i łatwiejsze w transporcie rozwiązanie. Tak jak namioty, mogą być używane jako proste osłony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jednak ich główną cechą charakterystyczną jest to, że są po prostu (w dużym uproszczeniu!) wielkim kawałkiem materiału. Tarp to specjalistyczna płachta, którą musisz umiejętnie zamocować, by zbudować schronienie. Prosta konstrukcja i lekkie gabaryty tarpów sprawiają, że są one świetną alternatywą dla tradycyjnych namiotów i mnóstwo bushcraftowców wybiera właśnie taką opcję.

Wzrost popularności takiego rozwiązania nas nie dziwi, szczególnie, że jest coraz więcej propozycji, na które warto zwrócić uwagę, np. tarp termo umożliwia dostosowanie konstrukcji do zmieniających się warunków terenowych, a przy okazji pozwala na zatrzymywanie ciepła, lub odizolowanie od upału.

Jak wybrać odpowiedni tarp turystyczny?

Wybierając odpowiedni tarp biwakowy musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Survivalowe doznania podkreśli płachta, która wkomponuje się w krajobraz lasu. Postaw więc na kolory natury — zielenie, brązy, moro, lub khaki. Potem wybierz rozmiar materiału. Im większy, tym bardziej pojemny, ale przy okazji trudniejszy w montażu i zajmujący więcej miejsca w plecaku. Oczywiście możesz “dzielić” tarpa z kompanem, ale najwygodniejszą opcją są pojedyncze modele.

Zwróć również uwagę na jakość wykonania i trwałość materiału. Jeśli jesteś zapalonym bushcraftowcem, to z pewnością potrzebujesz profesjonalnego sprzętu. Nie kieruj się więc wyłącznie ceną, tylko zwracaj uwagę na parametry płachty. Pamiętaj, że wspomniany wcześniej tarp thermo jest dodatkowo wyposażony w powłokę, która chroni przed promieniowaniem UV.

Tarpy i płachty biwakowe — ceny

Ceny profesjonalnych tarpów wahają się w przedziale od 250 do 700 zł. Jest to więc znacznie tańsze rozwiązanie niż namiot o tej samej przestrzeni użytkowej. Kwoty są oczywiście zależne od wielu czynników, a droższe modele są zwykle lżejsze.

Płachta biwakowa — obowiązkowy element bushcraftowy

Tarp jest absolutnie nieodzownym elementem każdego pasjonata bushcraftu. To nie tylko solidna osłona przed niepogodą, ale także sprzęt umożliwiający autentyczny i bliski kontakt z naturą. Wyobraź sobie ekscytującą survivalową przygodę, nie byłaby ona kompletna bez obecności tego niezawodnego towarzysza z tkaniny. Co więcej, dostępnych jest mnóstwo różnych opcji, które z pewnością pozwolą dostosować ją do swoich własnych preferencji.

Jeśli szukasz płachty biwakowej najwyższej jakości w świetnej cenie, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Zapraszamy!

Dodaj komentarz