Porady

Jaki tarp wybrać?

Tarp, plandeka turystyczna, płachta biwakowa czy basha to wszystko nazwy, pod którą kryje się pozorna prostota kawałka wodoodpornego materiału wyposażonego w wiele punktów mocowań, za pomocą których można zbudować schronienie.
Tylko tyle i aż tyle. Na pierwszy rzut oka tarp wydaje się rozwiązaniem niezwykle prostym i wielofunkcyjnym zarazem.

Jaki tarp wybrać?

Na pewno odpowiednio lekki, pakowny i mocny zarazem. Tarp zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznym (deszcz, śnieg), słońcem (promieniowaniem UV), wiatrem. W większości wypadków plandeka powinna się wtapiać w otoczenie. Najczęściej, w związku z tym, płachty biwakowe występują w kolorach zieleni, oliwki czy wręcz w kamuflażu. Tego typu funkcjonalności posiadają właściwie wszystkie firmy oferujące w swej ofercie tarpy. Niektóre plandeki pełnią dodatkowo funkcję koca ratunkowego, czyli tzw. folji NRC. Koc ratunkowy to płachta pokryta metalizowaną warstwą odpijającą ciepło w celu poprawy komfortu cieplnego oraz przyciągnięcia uwagi służb ratunkowych. By równocześnie spełnić dwa, wydawałoby się sprzeczne warunki – kamuflażu i przyciągania uwagi plandeki takie (np. THERMO-Tarpy) z jednej strony są pokryte srebrzystą warstwą termoizolacyjną, z drugiej są zielone bądź o wzorze maskującym. Srebrna warstwa ma dodatkową zaletę – wieczorem światło latarki odbija się od ścian tarpa. Dzięki temu jest jaśniej. Zatem pozornie prosta płachta biwakowa bywa całkiem wyrafinowaną konstrukcją i zrobiona jest materiałów najwyższej jakości.

 

HD – Heavy duty jako tarp

(tzw. żagle)  Ciężkie, tarpy przeznaczone do stacjonarnego użytku całosezonowego na patio, tarasach w ogródkach piwnych itd. Z reguły w kształcie trójkąta, rzadziej prostokąta. Wykonane z reguły z gumowanego płótna lub bawełniane o wadze od kilku do kilkunastu kilogramów. Ze względu na przeznaczenie są ciężkie i mało pakowne. W zamian za to są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli planujesz spędzić wakacje w jednym miejscu – to może być rozwiązanie dla Ciebie.

 

Plandeka budowlana jako tarp

plandeka budowlana jako tarp. Jaki tarp wybrać? byshmen blog

Tymczasowe płachty do zastosowań technicznych. W absolutnej  większości wypadków czworokątne stosunkowo lekkie i niezbyt trwałe. Ich zaletą jest niska cena. Jako forma testu czy spanie pod tarpem jest to jakieś rozwiązanie. Przez to, że nie są to produkty dedykowane do tego typu aktywności, może być Ci trudniej prawidłowo rozłożyć taką plandekę w terenie ze względu na niewielką ilość punktów montażowych. Szczególnie jeśli to twoje pierwsze bushcraftowe doświadczenia.

 

 

 

 

Płachty biwakowe

Wybór płacht biwakowych jest bardzo duży. Występują one w przeróżnych charakterystykach i przede wszystkim kształtach. Przeznaczona do różnego rodzaju podróży. Na szczególną uwagę zasługują tu

Tarpy ULTRALIGHT

Tarpy ultralight to plandeki przeznaczone przede wszystkim dla miłośników pieszych i rowerowych wędrówek. Są absolutnym przeciwieństwem tarpów Heavy Duty. Tu najistotniejszymi parametrami są waga oraz pakowność. W zależności od rozmiaru i kształtu wagi wahają się pomiędzy 200g (tarpy 2×3) a 700g (4x3m). Takie płachty są oczywiście wystarczająco mocne, by znieść niepogodę, jednak wymagają odpowiedniego rozstawienia i delikatniejszego postepowania. Przeznaczone są raczej dla osób posiadających już wcześniejsze doświadczenia w outdoorze.

 

 

 

Jaki tarp wybrać?

To zależy do czego ma służyć. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wymiary i kształty które pozwolą dokonać optymalnego wyboru.

 

Tarp 3×3

Ten kwadratowy tarp cieszy się opinią najbardziej uniwersalnego i z pewnością posiada go większość miłośników bushcraftu. Waga w zależności od typu materiału waha się od ~0,4 kg do ~1kg. Nadaje się do budowy wszelkiego rodzaju schronień. Można zarówno rozstawić go na ziemi jako dwu, a nawet trzyosobowe schronienie, jak i jako zadaszenie do hamaka. Więcej o konfiguracjach rozstawiania tarpów znajdziesz w Tarpologii. Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z tarpem, to wybór uniwersalnej wielkości 3×3 jest na pewno bezpieczny i właściwy.

Tarp 1,4 – 1,7m x 2-3m

Gama najmniejszych Tarpów o kształtach przede wszystkim prostokąta lub trapezu. Waga wacha się w szerokim przedziale ~0,2kg do ~0,6kg.
W tej grupie plandek znajdziemy również różnego rodzaju poncha i pałatki, których dodatkową funkcjonalnością jest płachta biwakowa. Plandeki takie służą jako awaryjne schronienie do rozstawiania na ziemi bądź jako substytut bivi bag, by przeczekać złą pogodę. Ze względu na swoje bardzo niewielkie rozmiary praktyczne nie nadają się jako zadaszenie do hamaka. Można je używać natomiast jako osłonę do hamaka, od dołu by chroniła przed wiatrem i zachlapaniem. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w expandory do tarpów, które posłużą do podpięcia takiego mini tarpa (lub poncha) pod hamakiem. Dzięki ekspandorom taka osłona będzie delikatnie przylegać do hamaka, a jednocześnie płachtę przed przeciążeniem i ewentualnym rozdarciem. Jeśli potrzebujesz dodatkowej osłony – to powinien być Twój wybór.

Tarp 2×3 – 2×3,5

Lekki tarp jednoosobowy (jest o 30% lżejszy od analogicznego tarpa 3×3),

nadaje się do spania na ziemi, jak i ochrony hamaka. Waga w zależności od

typu materiału waga waha się od ~0,3 kg do ~0,6kg. Podobnie jak najmniejsze tarpy mają kształt prostokąta lub trapezu. Po rozstawieniu na ziemi w najczęstszym układzie typu A zapewnia wygodę dla jednej osoby + bagaż + np. pies. Jako ochrona hamaka – dobrze spełnia swoje zadanie. Używając go jako zadaszenia, warto rozwiesić go po przekątnej – Tarp 2×3 daje zadaszenie o dł 3,6m. Taka długość osłania przed deszczem hamak wraz z systemem do jego zawieszania Przy podwieszeniu go wokół hamaka w konfiguracji „awaryjne łóżko” będzie chronił osobę leżącą w hamaku przed wiatrem i deszczem zarówno od dołu, jak i od góry. Pamiętaj, by używać w takim wypadku ekspandorów – zabezpieczy to Twój tarp przed przeciążeniem i sprawi, że osłona od dołu będzie spełniać swoje zadanie. Jeśli tarp posiada warstwę termoizolacyjną, tym lepiej spełni swoją funkcję. Jeśli waga jest dla Ciebie priorytetem – to grupa plandek przeznaczona dla Ciebie.

Tarp 3×4 – 3,5×4

Tarp ultralight as a hammock tent

To wielkości tarpów zapewniające prawdziwy komfort spania w hamaku podczas bushcraftowych wycieczek.

Wagi wahają się od ~0,7 kg do ~1,4kg dla tego preferowane są raczej przez osoby podróżujące jakimś pojazdem typu rower, motor, kanoe czy kajak. Mamy tu różnorodność kształtów od najbardziej wielofunkcyjnych prostokątów do sześciokątów, które zapewniają nieco niższą wagę, ale nadają się wyłącznie do jednego układu (typ A). Te stosunkowo duże tarpy, chronią hamak wraz z systemem wieszania. W wypadku plandek prostokątnych można z nich stworzyć rodzaj namiotu wokół hamaka, zapewniając użytkownikowi dozę intymności, co bywa bardzo wygodne (np. przy biwakowaniu na kempingu). Prostokątne plandeki stosowane jako schronienia na ziemi zapewniają naprawdę dużo miejsca, stąd są raczej przeznaczone do wieloosobowego spania. Jeśli cenisz sobie komfort i wygodę podczas spotkania z przygodą – to są tarpy dla Ciebie. Ze względu na stosunkowo dużą powierzchnię warto je szczególnie dobrze zabezpieczyć przed porwaniem przez wiatr.

 

Tarpy 4×4 i większe

Grupa tarpów przeznaczona ze względu na swoją wagę (ponad 1,5kg) i wielkość po spakowaniu raczej dla poruszających się samochodami np. OFFROADowymi. Służą przede wszystkim jako zadaszenie kempingowe przestrzeni do aktywności dziennej. Jeśli tarp posiada warstwę termoizolacyjną, temperatura podczas gorącego dnia potrafi być nawet o 5C niższa. Tak duże tarpy świetnie sprawdzają się jako zadaszenie dla dwóch hamaków. Dla pełnej wygody osób śpiących odległość między hamakami powinna być nie mniejsza niż 1m (by hamaki się o siebie nie obijały) stąd np. THERMO-Tarp 4×4 posiada dwie taśmy wzdłużne, by każdy z użytkowników miał szczyt zadaszenia nad sobą, co znacząco zwiększa komfort obozowania. Duża powierzchnia wymaga, by zabezpieczać je szczególnie dobrze przed porwaniem przez wiatr.

Jeśli podróżujesz z rodziną lub w grupie – To wybór dla Ciebie.

 

Powrót do listy

Dodaj komentarz