Porady

Jaki tarp wybrać?

Jaki tarp wybrać?

Jaki tarp wybrać? Po pierwsze co się kryje pod pojęciem tarp?
Tarp, plandeka turystyczna, płachta biwakowa czy basha to wszystko nazwy pod którą kryje się pozorna prostota kawałka wodoodpornego materiału wyposażonego w wiele punktów mocowań,  za pomocą których można zbudować schronienie.

Trap turystyczny

Tylko tyle i aż tyle. Na pierwszy rzut oka tarp wydaje się być rozwiązaniem niezwykle prostym i wielofunkcyjnym zarazem.

Jaki powinien być tarp?

Na pewno płachta biwakowa powinna być mocna, pakowna i lekka zarazem.
Tarp turystyczny zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznym (deszcz, śnieg), słońcem (promieniowaniem UV), wiatrem.
W większości wypadków plandeka powinna się wtapiać w otoczenie. Najczęściej, w związku z tym, płachty biwakowe występują w kolorach zieleni, oliwki czy wręcz w kamuflażu.

Tego typu funkcjonalności posiadają właściwie wszystkie firmy oferujące w swej ofercie tarpy.

Lepsze płachty pełnią dodatkowo funkcję koca ratunkowego czyli tzw. folji NRC.

Koc ratunkowy to płachta pokryta metalizowaną warstwą odbijającą ciepło w celu poprawy komfortu termicznego oraz przyciągnięcia uwagi służb ratunkowych. By równocześnie spełnić dwa wydawałoby się sprzeczne warunki – kamuflażu i przyciągania uwagi jedna strona płachty biwakowej pokryta srebrzystą warstwą termoizolacyjną z drugiej zielona, bądź o wzorze maskującym. Taka plandeka to np. THERMO-Tarp .

Srebrna warstwa ma dodatkową zaletę – Dzięki warstwie termoizolacyjnej wieczorem światło latarki odbija się od ścian tarpa powodując że jest jaśniej.

Jednak to co jest niezwykle istotne, to fakt że warstwa termoizolacyjna chroni przed promieniowaniem UV!

UVA – promieniowanie odpowiedzialne za starzenie się skóry – ochrona 97,74%
UVB – promieniowanie odpowiedzialne za raka skóry – ochrona 99,92%

Zatem pozornie prosta płachta biwakowa bywa całkiem wyrafinowaną konstrukcją i zrobiona jest materiałów najwyższej jakości.

HD – Heavy-duty tarp

Ciężkie, – (tzw. żagle) – tarpy przeznaczone do stacjonarnego użytku całosezonowego na patio, tarasach w ogródkach piwnych itd. Z reguły w kształcie trójkąta, rzadziej prostokąta. Wykonane z reguły z gumowanego płótna lub bawełniane o wadze od kilku do kilkunastu kilogramów. Ze względu na przeznaczenie są ciężkie i mało pakowne. W zamian za to są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Jeśli planujesz spędzić wakacje w jednym miejscu – to może być rozwiązanie dla Ciebie

Plandeka budowlana jako tarp

Tymczasowe płachty do zastosowań technicznych. W absolutnej większości wypadków czworokątne niezbyt lekkie i nie trwałe. Ich zaletą jest niska cena. Jako forma testu czy spanie pod tarpem jest dla Ciebie to jest jakieś rozwiązanie. Przez to, że nie są to produkty dedykowane do tego typu aktywności może być Ci trudniej prawidłowo rozłożyć taką plandekę w terenie ze względu na niewielką ilość punktów montażowych  szczególnie jeśli to twoje pierwsze bushcraftowe doświadczenia.

Płachty biwakowe

Wybór płacht biwakowych jest bardzo duży. Występują one w  przeróżnych charakterystykach i przede wszystkim kształtach. Przeznaczona do różnego rodzaju podróży.

Na szczególną uwagę zasługują tu:

Tarp ULTRALIGHT

Tarp ultralight to bardzo lekki tarp turystyczny przeznaczony przede wszystkim dla miłośników pieszych i rowerowych wędrówek.

Są absolutnym przeciwieństwem tarpów Heavy-Duty. Tu najistotniejszymi parametrami są waga oraz pakowność. W zależności od rozmiary i kształtu wagi wahają się pomiędzy 200g (tarpy 2×3) a 700g (4x3m).

Często ograniczona jest tu również liczba punktów mocowań do minimum.

Taki tarp turystyczny jest oczywiście wystarczająco mocny by znieść niepogodę, jednak wymaga odpowiedniego rozstawienia i delikatniejszego postepowania.

Ten rodzaj przeznaczone jest raczej dla osób posiadających już wcześniejsze doświadczenia w outdoorze.

Jaki tarp wybrać?

To zależy do czego ma służyć. Nie ma jednej uniwersalnej płachty do wszystkiego, mimo, że tarpy ze swojej natury są sprzętem wielofunkcyjnym.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze wymiary i kształty które pozwolą dokonać optymalnego wyboru.

Tarp 3×3

To bardzo uniwersalny tarp turystyczny i z pewnością posiada go większość miłośników bushcraftu.

3x3 thermo-tarp

3×3 thermo-tarp

Waga w zależności od typu materiału waha się od ~0,4 kg do ~1kg

Nadaje się do budowy wszelkiego rodzaju schronień. Kwadratowy tarp bikwakowy posiada punkty mocowań. Ich ilość wacha się pomiędzy 8 a aż 25, zwykle taki tarp ma ich 19 i jest to ilość w zupełności wystarczająca. Można zarówno rozstawić go na ziemi jako dwu a nawet trzyosobowe schronienie jak i pomiędzy drzewami jako zadaszenie do hamaka.

Niekiedy taki tarp może zastąpić hamak, ale pamiętaj,  że zależy to od wytrzymałości konstrukcji płacht biwakowych, można powiedzieć “nie z każdegp tarpa hamak” sprawdź czy pozwala materiał tarpa na użycie go w charakerze hamaka turystycznego. . Więcej o konfiguracjach rozstawiania tarpów znajdziesz w Tarpologii.

Jaki tarp wybrać? – Jeśli jesteś rozpoczynasz swoją przygodę z tarpem to wybór uniwersalnej wielkości 3×3 jest na pewno bezpieczny i właściwy.

Tarp 1,4-1,7m x 2-3m

Gama najmniejszych Tarpów o kształtach przede wszystkim prostokąta lub trapezu.
Długość dłuższego boku to zwykle nieco ponad 2m tak by można było się w całości przykryć budując np. schron typu A.
Waga waha się w szerokim przedziale ~0,2kg do ~0,6kg. Liczba punktów mocowań to zwykle pomiędzy 4 a 9.
W tej grupie plandek znajdziemy również różnego rodzaju poncha i pałatki, których dodatkową funkcjonalnością jest płachta biwakowa. Tego typu tarp biwakowy zapewnia ochronę jako awaryjne schronienie do rozstawiania na ziemi bądź jako bivi bag by przeczekać złą pogodę.

Ze względu na swoje bardzo niewielkie rozmiary praktyczne nie nadają się jako zadaszenie do hamaka.

Można je używać natomiast jako osłonę do hamaka od dołu by chroniła przed wiatrem i zachlapaniem. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w expandory do tarpów, które posłużą do podpięcia takiego mini tarpa (lub poncha) pod hamakiem. zastosowanie gumy odciągowej bądź dedykowanych ekspandorów sprawi że taka osłona będzie delikatnie przylegać do hamaka a jednocześnie ochroni płachtę przed przeciążeniem i ewentualnym rozdarciem.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej osłony – to tego typu tarp turystyczny stanowi właściwy wybór.

Tarp 2×3- 2×3,5

Lekki tarp turystyczny – jednoosobowy (jest o 30% lżejszy od analogicznego tarpa 3×3), nadaje się do spania na ziemi jak i ochrony hamaka. Kliknij w link i zapoznaj się z tarpologią.

Waga w zależności od typu materiału waga waha się od ~0,3 kg do ~0,6kg. Podobnie jak najmniejsze tarpy mają kształt prostokąta lub trapezu. Po rozstawieniu na ziemi w najczęstszym układzie typu A zapewnia wygodę dla jednej osoby + bagaż + np. pies. Zwykle napinamy ścianę schronu mocując ją do ziemi a środkowe bądź przekątne pętle tarpa mocujemy linkami do drzew lub na lince rozciągniętej pomiędzy drzewami.

Jako ochrona hamaka – dobrze spełnia swoje zadanie. Rozkładając go jak schron typu A nad hamakiem należy zwrócić uwagę by hamak znajdował się dokładnie pod tarpem. Używając go po przekątnej – Tarp 2×3 daje zadaszenie o dł 3,6m. Taka długość osłania przed deszczem hamak wraz systemem do jego zawieszania.

Przy podwieszeniu go wokół hamaka w konfiguracji „awaryjne łóżko” będzie chronił osobę leżącą w hamaku przed wiatrem i deszczem zarówno od dołu jak i od góry. Pamiętaj by używać w takim wypadku ekspandorów – zabezpieczy to Twój tarp przed przeciążeniem i sprawi że osłona od dołu będzie spałniać swoje zadanie. Jeśli tarp posiada warstwę termoizolacyjną tym lepiej spełni swoją funkcję.

Jaki tarp wybrać? – Jeśli waga jest dla Ciebie priorytetem – to grupa plandek przeznaczona dla Ciebie

Tarp 3×4 – 3,5×4

To wielkości tarpa zapewniająca prawdziwy komfort spania w hamaku podczas bushcraftowych wycieczek.

Wagi wahają się od ~0,7 kg do ~1,4kg dla tego preferowane są raczej przez osoby podróżujące jakimś pojazdem typu rower, motor, kanoe czy kajak. Taka płachta biwakowa idealnie chroni hamak wraz systemem wieszania.
Mamy tu różnorodność kształtów od najbardziej wielofunkcyjnych prostokątów do sześciokątów, które zapewniają nieco niższą wagę ale nadają się wyłącznie do jednego układu (typ A).

W wypadku plandek prostokątnych można z nich stworzyć rodzaj namiotu wokół hamaka rozpiętego pomiędzy drzewami, zapewniając użytkownikowi dozę intymności co bywa bardzo wygodne (np. przy biwakowaniu na kempingu) i świetnie chroniąc przed warunkami atmosferycznymi.

Zwykle krótszego boku płachty używamy wówczas jako swego rodzaju drzwi zaś dłuższych boków tarpa do osłony hamaka. Całość wieszamy na lince rozciągniętej pomiędzy drzewami lub gdy nie mamy wystarczająco długiej linki tarpa napinamy poprzez pętle i dwie krótsze linki.

Prostokątne plandeki stosowane jako schronienia na ziemi zapewniają naprawdę dużo miejsca (np. schron typu b) stąd są raczej przeznaczone do wieloosobowego spania lub jako dodatkowe zadaszenie.

Szczegóły jak zbudować z tarpa schron typu takiego czy innego znajdzesz w naszej tarpologii.
Ze względu na stosunkowo dużą powierzchnię warto je szczególnie dobrze zabezpieczyć przed porwaniem przez wiatr.

Jaki tarp wybrać? – Jeśli cenisz sobie komfort i wygodę podczas spotkania z przygodą – to są tarpy dla Ciebie.

Tarpy 4×4 i większe

Grupa tarpów przeznaczona ze względu na swoją wagę (ponad 1,5kg) i wielkość po spakowaniu raczej dla poruszających się samochodami np. OFFROADowymi.

4x4 Thermo-tarp & hamak

4×4 Thermo-tarp & hamak

Taki wodoodporny tarp turystyczny służy przede wszystkim jako dodatkowe zadaszenie kempingowe przestrzeni do aktywności dziennej. Często tarp jest rozpinany pomiędzy samochodem a drzewami bądź między samochodami. Jeśli tarp posiada tzw. srebrną powłokę to dzięki warstwie termoizolacyjnej temperatura podczas gorącego dnia potrafi być nawet o 5C niższa. Tak duże tarpy świetnie sprawdzają się jako zadaszenie dla dwóch hamaków. Dla pełnej wygody osób śpiących odległość między hamakami powinna być nie mniejsza niż 1m (by hamaki się o siebie nie obijały) stąd np. THERMO-Tarp 4×4 posiada dwie taśmy wzdłużne by każdy z użytkowników miał szczyt zadaszenia nad sobą co znacząco zwiększa komfort obozowania.

Duża powierzchnia wymaga by zabezpieczać je szczególnie dobrze przed porwaniem przez wiatr. Dobrym rozwiązaniem jest gdy tarpa mocujemy za pomocą gumy odciągowej.

Jeśli podróżujesz z rodziną lub w grupie – To wybór dla Ciebie.